Owczarek australijski, szczupły i wytrzymały pies pasterski, to jedna z tych ras, które „tylko w Ameryce”: europejska rasa udoskonalona w Kalifornii, a następnie w Australii. Psy te, będące stałym elementem toru rodeo, są ściśle związane z życiem kowbojów.

Owczarek australijski, z wyboru pies pasterski kowbojów, to średniej wielkości pracownik o przenikliwym spojrzeniu. Umaszczenie owczarków australijskich jest różne, w tym merle (cętkowany wzór z kontrastującymi odcieniami niebieskiego lub czerwonego). Pod każdym względem są one obrazem wytrzymałych i zwinnych poganiaczy bydła. Aussie wykazują nieodparty impuls do pasterstwa, czegokolwiek: ptaków, psów, dzieci. Ten silny popęd do pracy może sprawić, że Aussie będą zbyt dużym psem dla właściciela prowadzącego siedzący tryb życia. Aussie są niezwykle inteligentne, potrafią oszukać niczego nie podejrzewającego początkującego właściciela. Krótko mówiąc, nie jest to zwierzę dla każdego. Jeśli jednak szukasz mądrego, niestrudzonego i podatnego na szkolenie partnera do pracy lub sportu, to tutaj możesz zakończyć swoje poszukiwania.

Historia

Owczarek australijski wywodzi się z linii najlepszych europejskich pasterzy. Wędrówka Aussie po świecie rozpoczęła się w Europie, w okolicach Pirenejów. To właśnie tutaj, na pograniczu Francji i Hiszpanii, rdzenni mieszkańcy znani jako Baskowie zbudowali swoją wielowiekową reputację jako światowej klasy pasterze. Ich ulubionym psem pasterskim był owczarek pirenejski, protoplasta naszego współczesnego Aussie.

We wczesnych latach XIX wieku australijscy emigranci z Anglii rozpoczęli ekspansję w głąb kontynentu w poszukiwaniu bogatych pastwisk do hodowli bydła. W końcu wielu Basków, ze swoimi wiernymi psami pasterskimi, popłynęło na wschód, aby spróbować szczęścia na dziewiczym kontynencie australijskim, który był rajem dla pasterzy owiec.

Podczas długiego pobytu w Australii, baskijski pasterz udoskonalił swoje psy poprzez rozsądne krzyżówki z brytyjskimi psami importowanymi z Australii, między innymi collie i border collie. Po rozbudowaniu stad nieustraszeni Baskowie opuścili Australię i udali się na bardziej zielone pastwiska – dosłownie – do Kalifornii.

Kalifornijscy hodowcy, podziwiając psy pasterskie Basków, założyli, że są one rasą australijską – stąd myląca nazwa owczarek australijski. Aussie, udoskonalone i dopracowane w Ameryce, są od tamtej pory ikoną kultury kowbojskiej. Wiele z nich nadal z radością pasterzuje na amerykańskim Zachodzie, inne zarabiają jako artyści rodeo, a jeszcze inne przedstawiciele tej niezwykle wszechstronnej rasy pracują jako psy terapeutyczne, wykrywacze narkotyków, psy służbowe oraz psy poszukiwawcze i ratownicze. Owczarek australijski wszedł do AKC Herding Group w 1993 roku.