Lojalność, przywiązanie, inteligencja, etyka pracy i dobry wygląd: Boksery to cały psi pakiet. Bystry i czujny, czasem głupi, ale zawsze odważny, bokser od bardzo dawna należy do najpopularniejszych ras psów w Ameryce.
Dobrze zbudowany bokser w doskonałej kondycji to niesamowity widok. Samiec może osiągnąć wysokość 25 cali przy ramieniu; suki są mniejsze. Ich mięśnie falują pod krótką, ściśle przylegającą sierścią. Ciemnobrązowe oczy i pomarszczone czoło nadają twarzy czujny, zaciekawiony wygląd. Umaszczenie może być płowe lub pręgowane, z białymi znaczeniami. Boksery poruszają się jak sportowcy, od których wzięły swoją nazwę: płynnie i z gracją, z mocnym pchnięciem do przodu. Boksery są wesołe i skore do zabawy. Ich cierpliwość i opiekuńczy charakter sprawiły, że cieszą się opinią doskonałego psa dla dzieci. Poważnie traktują zadania psa stróżującego i opiekuna rodziny i bez obaw stawiają czoła zagrożeniom. Boksery radzą sobie najlepiej, gdy we wczesnym okresie szczenięctwa mają kontakt z dużą ilością ludzi i innych zwierząt.

Krótka, lśniąca sierść boksera wymaga bardzo mało zabiegów pielęgnacyjnych. Dobre przeczesanie gumową szczotką lub rękawicą raz lub dwa razy w tygodniu powinno zapewnić mu optymalny wygląd. Bokser ma tendencję do zachowywania czystości, a kąpieli potrzebuje tylko od czasu do czasu. Jego paznokcie powinny być obcinane co najmniej raz w miesiącu, chyba że zostały naturalnie starte na twardej powierzchni, a żeby zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego, zęby powinny być szczotkowane często”, jeśli to możliwe – codziennie.

Boksery są bardzo wesołymi, pełnymi energii psami. Potrzebują dużo ruchu każdego dnia, na smyczy lub w bezpiecznie ogrodzonym terenie. Bokser nigdy nie może być puszczany luzem. Ze względu na to, że psy tej rasy były zaganiaczami dzikiej zwierzyny, spędzają dużo czasu skacząc i podskakując. Ponieważ bokser jest psem silnym, aktywnym i chętnym do zabawy, może nie być najlepszym wyborem dla bardzo słabej osoby dorosłej, ani dla małego dziecka, które mogłoby zostać przytłoczone przez pełnego dobrych chęci, ale żywiołowego szczeniaka.

Wczesna socjalizacja i zajęcia szkoleniowe dla szczeniąt są niezbędne, aby ukierunkować energię i żywiołowość tej rasy w pozytywny sposób. Boksery są bardzo inteligentne, ale mogą się nudzić powtarzalnością. Mają tendencję do posiadania własnego umysłu i doskonale radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Nie zawsze są tolerancyjne wobec innych psów tej samej płci, ale większość bokserów przeciwnej płci lubi swoje towarzystwo. Boksery są doskonałe w wielu psich sportach, w tym w posłuszeństwie, zwinności i pasterstwie, a także doskonale sprawdzają się jako psy służbowe, pomocnicze i terapeutyczne oraz w takich rolach, jak wykrywanie narkotyków i poszukiwanie i ratowanie.

Boxer powinien dobrze sobie radzić na wysokiej jakości karmie dla psów, czy to produkowanej komercyjnie, czy też przygotowywanej w domu pod nadzorem i za zgodą lekarza weterynarii. Każda dieta powinna być dostosowana do wieku psa (szczeniak, dorosły lub senior). Niektóre psy mają skłonność do nadwagi, dlatego też obserwuj spożycie kalorii i poziom wagi Twojego psa. Przysmaki mogą być ważną pomocą w szkoleniu, ale podawanie ich w zbyt dużej ilości może spowodować otyłość. Dowiedz się, które produkty spożywcze dla ludzi są bezpieczne dla psów, a które nie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wagi lub diety psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czysta, świeża woda powinna być dostępna przez cały czas.