Beagle to łagodne, kochające zabawę psy gończe, które wymagają dużo ruchu i towarzystwa swoich właścicieli. Dowiedz się więcej o życiu z tą rodzinną rasą.

Beagle to łagodne, kochające zabawę psy gończe, które lubią długie, kręte spacery, a następnie dużo czasu spędzonego przy właścicielu. Niewielkiej postury beagle zostały wyhodowane jako psy myśliwskie i do dziś są wodzone za nos. Ich wyostrzony zmysł węchu sprawia, że są najlepszym wyborem dla myśliwych polujących na drobną zwierzynę, często można je też spotkać jako psy wykrywające, które szukają kontrabandy na granicach USA.

Beagle wymagają dużej ilości codziennego ruchu i dobrze pasują do aktywnych rodzin. Te filigranowe szczeniaki od dawna są ulubieńcami amerykańskich rodzin i obecnie zajmują siódme miejsce wśród najpopularniejszych ras w USA.

Wygląd

Łatwo rozpoznawalny dzięki swoim dużym brązowym oczom i kwadratowym, klapniętym uszom, beagle jest popularną rasą psów gończych małej i średniej wielkości. Istnieją technicznie dwa typy beagle’ów: Mniejsza wersja ważąca 20 funtów i poniżej; i nieco większa, 20- do 35-funtowa wersja. Ich ciała są małe, ale potężne i mają dużo mocy.

Niezależnie jednak od tego, czy jest to pies mniejszy, czy średniej wielkości, wszystkie beagle mają krótką, gładką, podwójną sierść. Występują w niezliczonych kolorach, ale najczęściej widuje się je w umaszczeniu trójkolorowym, czarnym, opalonym i białym lub niebieskim, opalonym i białym. Inne umaszczenia, według National Beagle Club of America, to: tan i biały; cytrynowy i biały; czerwony i biały; czekoladowy i biały.

Ich gruba sierść jest podatna na umiarkowane zrzucanie przez cały rok, z silnym okresem zrzucania każdej wiosny. Poza częstym szczotkowaniem, aby utrzymać te krótkie włosy pod kontrolą (i z dala od kanapy, ubrań i podłogi), te popularne psy są dość łatwe w utrzymaniu.

Temperament

Przyjazny, zabawny i kompaktowy, nic dziwnego, że beagle od dawna jest ulubieńcem rodziny. Te pełne energii psy potrzebują dużo codziennego ruchu, ale kiedy już się wybiegają, są bardziej niż szczęśliwe, gdy mogą zostać w domu ze swoimi ludźmi.

Beagle uwielbiają się bawić. Są świetnymi towarzyszami dla dzieci i dobrze radzą sobie z kotami i innymi psami. Jak w przypadku każdej rasy, ważne jest, aby prawidłowo socjalizować Twojego beagle’a od najmłodszych lat, aby nauczył się ładnie bawić i nie był zbyt szorstki. Ważne jest również, aby nauczyć dzieci, jak prawidłowo postępować z psami i zawsze nadzorować je podczas zabawy z jakimkolwiek psem.